A nyári időszámítás jelenleg a világ több mint száz országában egységesen elfogadott rendszer. A módszer azon alapul, hogy ha a lakosság szokásos ébrenléti ideje megközelítően egybeesik a természetes világosság idejével, akkor kevesebb mesterséges fényt kell használni.
A napéjegyenlőséghez közeli tavaszi óraállítást követően már kisebb mértékben csökken a kora esti időszakok terhelése, amikor egy órával később kapcsoljuk fel a villanyt. A villamosenergia-megtakarítás jellemzően a háztartásokban, az építkezéseken, a hosszan nyitva tartó intézményekben és szolgáltatóknál, valamint a középületek díszkivilágítása esetében jelentkezik.
Az óraátállítás ma már a legtöbb esetben nem egy fejtörést okozó folyamat: a mobiltelefonok, számítógépek és egyéb okos-kütyük többsége automatikusan elvégzi ezt. Viszont amennyiben hordunk karórát vagy tartunk faliórát, esetleg vekkert a lakásban, figyeljünk oda, mert ezeken általában mi magunk kell elvégezzük az óraállítási műveletet.
A téli időszámítás kezdete 2022. október 30-ra esik, vagyis ezen a vasárnapon kell majd egy órával visszatekerni a mutatókat.